O dřevním dechtu

Byl borový dehet, tajnou zbraní Vikigů?

Borový dehet neboli také dřevní dehet je již mnoho staletí používán ve skandinávských národech jako konzervační prostředek pro dřevo, které je být vystaveno tvrdým podmínkám, včetně venkovního nábytku a palubních desek a vybavení.

Dehet z borovicového dřeva se pravděpodobně vyrábí ve Skandinávii od doby železné.

Borový dehet začali jako první využívat ve větším množství Vikingové. Jejich borové jámy jejichž stáří je odhadováno mezi lety 680 až 900 – a právě tehdy začínala vikinská invaze do Evropy. Podle posledních studií byl borový dehet tajnou zbraní Vikingů.

Právě díky průmyslovému zpracování dehtu byli podle těchto studií schopní používat ho ve velkém množství k tomu, aby jím impregnovali své dlouhé lodě. A na nich pak překonávali rychle značné vzdálenosti a mohli tak podnikat loupežné výpravy po celém kontinentu – a dokonce i přes Atlantický oceán.

Výroba borového dehtu

Dřevní dehet se pálí v podobných milířích, v jakých se pálilo dřevěné uhlí, jen s tím rozdílem, že místo bukového dříví se používá smolnatá borovice. Vedlejším produktem je pak dřevěné uhlí, výtečné pro kováře do výhní. Dřevní dehet je vlastně smůla, která v milíři z naštípané borovice při vysoké teplotě vytéká.

Tér jako významný vývozní artikl

Vysoce kvalitní borový tér, který se používá v této směsi, se často nazývá Stockholmský Tér, protože po mnoho let měla jediná společnost ze Stockholmu královský monopol na vývoz borového téru. Také je známí jako "Stokholm Tar".

NapříkladBěhem 17. století mělo Švédsko a Finsko jedinečné postavení na světě jako jediný vývozce dřevěného dehtu. A například v 16. století bylo vyprodukováno přibližně 16 miliónů litrů dehtu ročně ve Švédsku. Výroba dřevěného dehtu byla významným zdrojem dodatečných příjmů pro švédské a finské drobné zemědělce v tomto období.

Po dehetu byla stále taková poptávka, že se také stal důležitým vývozním artiklem pro americké kolonie (později Spojené státy). Začal se využívat tér ze Severní Karolíný, která měla rozsáhlé borové lesy.

Tér byl používán jako konzervační prostředek na skluznice dřevěných lyží severských tipu, dokud moderní konstrukční materiály nenahradily dřevo při stavbě lyží.

Vikingská loď.

Výroba borového téru ve středověku.

Tér připravený v sudech na export ve Švédském přístavu. (r. 1877)

Tradiční milíř používaný ve skadinávi od dob Vikingů.

Alternativní využití

Využití borového téru pro kosmetiku

Dehtové mýdlo je přírodní mýdlo, které je již dlouhovyužívané pro své léčebné účinky v léčbě kožních stavů, plus léčby lupénky.Má antibakteriální a antifungální vlastnosti a je užitečný pro uklidnění a léčbu onemocnění pokožky.Například jako je ekzém a lupénka a zmírňuje svědění způsobené kousnutím hmyzu.Šamponu je používán k léčbě zánětu a svědění pokožky hlavy v důsledku lupénky.

Borový tér pro veterinární účely

Borovicový dehet je široce používán jako výrobek veterinární péče. Je to tradiční antiseptický přípravek na péči o kopyta a koní. Borovicový dehet byl používán, proti útočícím slepicí na malá kuřata která se začínaly hýbat. Na zobák se nanesl lepkavý borovycový tér, který jim zabraňoval klovat do malých kuřat.

Využití téru v průmslu

Borovicový dehet je nyní používán napříkad jako změkčovadlo v gumárenském průmyslu.

Borový dehet v myslivosti

Bohatá vrstva dehtu na kmeni stromu. To je vše, co je potřeba k přilákání kanců. Kančí dech signalizuje kanci, že strom je bohatý na pryskyřici, kterou divokí kanci používají k odstranění parazitů ze své kožešiny. Pravidelným používáním dehtu můžete po celý rok lákat kance do loveckých revírů.