Olejová ochrana dřeva


Vše co potřebujete vědět o olejové ochraně dřeva v exteriéru.

Použití dřevěného materiálu v exteriéru je často riskantní. Každý je spokojený se vzhledem dřeva, když je materiál nový, ale později, jakmile začne stárnout, se stává nevzhledným. Chátrá a odlupuje se také v případě, že je ošetřeno povrchovou úpravou - lazurou. Poté je nutné materiál brousit a oškrábat, aby získal svůj původní vzhled. Taková práce bývá mnohdy složitá, a proto je vhodnější hned na začátku myslet na možnost ošetření pomocí oleje.

Použití oleje na exteriérové dřevo je méně známým postupem, avšak rychlejším, snadnějším a s vyšším stupněm ochrany. Olej funguje jak na nové dřevo, tak na starší kousky. Materiál je po ošetření svěží, chlubí se kvalitním vzhledem a také je omezeno riziko loupání. Olej na exteriérové dřevo není vhodný pro každou situaci a každého člověka, ale jeho použití určitě stojí za zvážení.

Kdy je třeba brousit

Největší výhodou použití oleje na venkovní dřevo je rychlost a snadná aplikace, jelikož stačí materiál jednoduše natřít. Pokud opravuji staré dřevo se zbytky barvy, s poničeným či špinavým povrchem, bude nutné jej nejprve zbrousit. Používejte 130 cm palcovou brusku, jelikož je vhodnější než běžná 120 cm. S větší bruskou je práce mnohem snazší. Brusné kotouče o zrnitosti osmdesát fungují nejlépe na exteriérové dřevo až poté je stačí lehce přebrousit jemnějším kotoučem, například 160.

Drobná úprava povrchu

Pokud použijete olej na exteriérové dřevo, v budoucnu nebude třeba dřevo náročně opravovat. I když se olej nepoužívá příliš často, je to nejlepší volba, která zaručí kvalitní vzhled. Staré dřevo získá opět svěží podobu a nikdy se neloupe. Běžná údržba spočívá v opakovaném aplikování oleje. Pokud si nepřejete věnovat dřevu tolik pozornosti, jednoduše nechte dřevo ležet ladem a olej časem vyschne. Použití oleje je vhodné především pro více zatížené povrchy jako jsou terasy, ploty, fasády nebo i venkovní nábytek, a to hlavně z důvodu ochrany i nejmenších detailů, jako jsou mezery a pod.

Aplikace pomocí štětce, spreje nebo houbou.

Před pár lety jsem se já a moji kluci připojili k dobrovolnické skupině pracovníků, kteří opravovali dvacet let starou prolézačku pro děti a používali techniku broušení a následně ošetřili dřevo olejem s podílem dřevěného dehtu. Ukázalo se, že je účinný, a to i na vodorovném povrchu. Jsem si jistý, že existují i další vhodné oleje, ale tento se mi zdá jako nejvhodnější.

Aplikaci jsme prováděli pomocí štětce a na větší části materiálu bylo použito stříkací zařízení, vhodný způsob aplikace je také houba. Olej se rychle vsákne, neodkapává a aplikace probíhá bez starostí. Oleje, jako je tento, udržují dřevo v dokonalém stavu asi rok, aniž by bylo třeba jej brousit.

V čem je háček?

Žádná úprava exteriérového dřeva není dokonalá, a totéž platí i pro olej. I když je opětovné použití snadné, není možné se vyhnout určitým nedostatkům. Někdy do materiálu proniknou drobné nečistoty a také je třeba aplikaci nátěru opakovat. Olej také nepřidává dřevu výraznou barvu, a proto některá místa mohou být bledá a šedá.

Jak jsem zmínil před tím, nejlepší využití oleje je i v případě venkovního dřevěného nábytku. Jedná se o jedinou povrchovou úpravu, která vás po čase nezklame. Barvy a laky, kterými je venkovní dřevo tradičně ošetřeno vypadají na začátku skvěle, ale za rok nebo dva se objeví nedostatky. Materiál se začne ničit a loupat.

Exteriérové dřevo často své uživatele zklame. Povrchová úprava, která se běžně používá, podléhá zatížení a nevydrží odolávat venkovním podmínkám. Ještě nikdy jsem neviděl lepší a spolehlivější způsob, než použití oleje, které je snadné a je třeba, aby bylo lépe známo.


převzato z:

https://baileylineroad.com/how-oiling-exterior-wood-can-be-easy-and-effective/