Tungový vs. lněný olej


Dva běžně dostupné čisté oleje, které mohou být použity na nábytek a zpracování dřeva se slušnými výsledky, protože se vytvrzují - to znamená, že se změní z kapaliny na měkkou tuhou látku - tím jsou lněný olej a tungový olej. Mezi těmito dvěma oleji jsou důležité rozdíly.

Surový lněný olej se vytvrzuje příliš pomalu, aby byl praktický, místo toho použijte "vařený" lněný olej(fermež). Obsahuje sušidla, které jsou katalyzátory pro urychlení zavádění kyslíku a tím i pro vytvrzování.

Musíte být opatrní s tungovým olejem, protože mnoho výrobků jsou označeny jako "tungový olej", skutečně to je ředěný lak asi s polovinou minerálními lihovinami (ředidlo barvy). Nezáleží na tom, zda byl lak vyroben z tungového oleje; je to stále ještě lak. Vyschne a může být vybudován. Můžete je identifikovat čtením jemného tisku na štítku, který obsahuje tenčí: "ropné destiláty", "obsahuje minerální lihoviny", "obsahuje alifatické uhlovodíky", což jsou různé názvy pro tutéž věc. Skutečný tungový olej je obvykle označován jako 100% tungový olej a nikdy neobsahuje ředidlo.

Primární rozdíly mezi lněným olejem a tungovým olejem jsou následující:

Lněný olej je více "žlutý" než tungový olej. To znamená, že se stává více oranžový, tím jak stárne.

Vařený lněný olej když je přes noc v teplé místnosti, vysychá rychleji než tungový olej, když je všechen přebytek vytřen, na rozdíl od Tungového oleje. (Surový lněný olej usycha mnohem pomaleji - minimálně týdny - takže surový lněný olej vydrží dlouho po lepení, a to i při nadměrném utírání.

Vařený lněný olej (lněná fermež), který se používá jako povrchová úprava, může být prezentován pouze dvěma nebo třemi vrstvami, které po první vrstvě se hladce zbrousí. Tungový olej vyžaduje pět nebo více vrstev a mezi nimi musíte pískovat, abyste odstranili drsnost.

Tungový olej je odolnější vůči vodě než lněný olej, protože má přibližně tři příčné vazby mezi molekulami. Ale protože ani olej nevytvrdne dobře, tak ani jeden z nich nemůže být vybudován silně, oba jsou méně odolné vůči vodě než zabudovaný alkydový nebo polyuretanový lak, šelak nebo povrchová úprava na bázi vody.

Pokud byste si chtěli vybrat mezi použitím vařeného lněného oleje nebo tungového oleje pro vaší povrchovou úpravu, myslíme si, že byste téměř vždy měli zvolit vařený lněný olej. Zvýšená odolnost proti vodě, kterou získáte s tungovým olejem, je příliš malá, aby kompenzovala zvýšený čas a úsilí potřebné k dosažení dokonalé úpravy s tungovým olejem. Tungový olej používejte dva až tři týdny s pěti nebo více vrstvami.


- Bob Flexner